Zadzwonimy do Ciebie, aby ustalić koszt wysyłki i potwierdzić zamówienie.

Negocjacje cen możliwe przy zamówieniach powyżej 10 000 pln.

Jak spawać profile ocynkowane?
Jak spawać profile ocynkowane?

Jak spawać profile ocynkowane?

Rodzaje cynkowania stali

Stal może być cynkowana na kilka sposobów. Każdy z nich odbywa się inaczej oraz jest stosowany wobec innego rodzaju materiałów.

  • cynkowanie ogniowe – polega na zanurzeniu materiału w rozgrzanym cynku. Nadaje materiałowi estetyczny wygląd i jest wyjątkowo trwałe.

  • cynkowanie natryskowe – stosowane wobec dużych elementów

  • cynkowanie proszkowe – czasochłonna metoda nakładania powłoki cynkowej poprzez trzymanie elementu w sproszkowanym cynku przez kilka godzin

  • cynkowanie galwaniczne – odbywa się w procesie nakładanie cienkiej powłoki cynkowej, która ma za zadanie chronić materiał przed korozją. Stosowane przy elementach wystroju wnętrz.

Najpopularniejszymi metodami cynkowania są cynkowanie galwaniczne oraz cynkowanie ogniowe. Warto pamiętać, że różnice pomiędzy tymi metodami są znaczące, a warstwa cynku, jaka wytwarza się podczas cynkowania galwanicznego jest znacznie cieńsza niż powłoka cynkowa wytwarzana podczas cynkowania ogniowego. Grubość warstwy cynkowej ma wpływ na odporność i wytrzymałość profili ocynkowanych. Profile ocynkowane często są stosowane na zewnątrz, więc decydując się za zakup profilu należy mieć na uwadze sposób, w jaki zostały pokryte cynkową warstwą.

Czym jest powłoka cynkowa?

Powłoka cynkowa tworzy na powierzchni stali ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Powłoka cynkowa zbudowana jest w sposób warstwowy i przylega do całej powierzchni materiału zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz cynkowanego produktu. Kiedy warstwa cynku wchodzi w reakcję z tlenem lub wodą wytwarza powłokę ochronną. Powłoka cynkowa chroni profile ocynkowane przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi – korozją, wilgocią, zmianami temperatur. Profile ocynkowane mogą być wykorzystywane na zewnątrz wśród trudnych warunków atmosferycznych, dlatego znajdują szerokie zastosowanie między innymi w budownictwie jako elementy konstrukcyjne; przy produkcji ogrodzeń – słupki, sztachety, przęsła; balustrady i rury; konstrukcje maszyn.

Powłoka cynkowa dobrze chroni materiał przed uszkodzeniami, jednak podczas spawania powłoki cynkowej wydziela się tlenek cynku, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Czy da się spawać ocynk?

Mimo wielu walorów profili ocynkowanych ich spawanie może być niebezpieczne, ponieważ podczas tego procesu wydziela się szkodliwy dla zdrowia tlenek cynku. Najbardziej narażeni są pracownicy branży metalowej, ale warto pamiętać, że każdy, kto decyduje się na spawanie elementów ocynkowanych powinien uważać. Objawem zatrucia tlenkiem cynku jest gorączka cynkowa. Jej pierwszymi zwiastunami jest wysoka temperatura dochodząca do 40 stopni Celsjusza. Gorączce towarzyszyć mogą duszności, mdłości, płytki oddech oraz ból głowy. Osoba, która przechodzi zatrucie tlenkiem cynku, szybko powinna udać się po profesjonalną pomoc do szpitala.

Warto pamiętać, że do spawania ocynku należy dobrze się przygotować – powinniśmy mieć specjalistyczną maskę i strój oraz wykonywać pracę w wentylowanym pomieszczeniu, a najlepiej na zewnątrz.

Spawanie profili ocynkowanych

Najpopularniejszą metodą spawania ocynku jest metoda łukowa oraz spawanie MIG/MAG. Spawacz powinien należycie przygotować się do pracy – zaopatrzyć się w odpowiedni strój, ochronną maskę oraz zabezpieczyć oczy. Opary, jakie wydzielają się podczas spawania profili ocynkowanych są niebezpieczne dla zdrowia. Przygotowanie profili ocynkowanych powinniśmy zacząć od usunięcia szlifierką kątową warstwy cynku ze stali. Należy robić to uważnie, aby nie uszkodzić powierzchni stali. Podczas spawania ocynku zalecane jest częste przerywanie pracy, aby powierzchnia profili ocynkowanych nie nagrzała się zbyt mocno. Kolejnym etapem jest oczyszczenie powierzchni materiału ze zgorzeliny. Spawany materiał nie nadaje się do ponownego cynkowania, lecz istnieją inne sposoby, aby zabezpieczyć powierzchnię przed korozją – jedną z nich jest nałożenie masy asfaltowej, którą można następnie pomalować. Drugim sposobem jest potraktowanie spawanego fragmentu cynkiem w aerozolu.

 

Reasumując spawanie profili ocynkowanych jest jak bardziej możliwe, jednak wydzielany podczas spawania tlenek cynku jest niebezpieczny dla zdrowia. Zatrucie tlenkiem cynku objawia się przede wszystkim wysoką gorączką. Jeśli mamy do czynienia z zatruciem tlenkiem cynku, powinniśmy jak najszybciej udać się do szpitala. Ważnym elementem przy spawaniu profili ocynkowanych jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy.

do góry
Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl