Ogrodzenie stalowe czy aluminiowe?
Ogrodzenie stalowe czy aluminiowe?

Ogrodzenie stalowe czy aluminiowe?

Dobór odpowiedniego ogrodzenia spędza sen z powiek niejednemu inwestorowi. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie ogrodzenia powinniśmy zapoznać się z wadami i zaletami każdego z rodzajów ogrodzeń istniejących na rynku. Pamiętajmy, że ogrodzenie spełnia nie tylko funkcję wizualną, ale również ochronną. W tym artykule skupimy się na porównaniu ogrodzenia stalowego i aluminiowego, ponieważ są to najtrwalsze i najbardziej uniwersalne rodzaje ogrodzeń, jakie znajdziemy na rynku.

Ogrodzenie stalowe a aluminiowe

W ostatnich latach ogrodzenia wykonane ze stali cieszą się niesłabnącą popularnością.

Ogrodzenie panelowe zyskuje coraz więcej zwolenników głównie ze względu na połączenie niskiej ceny i wysokiej jakości. Zaletą paneli ogrodzeniowych jest ich szybki montaż, który może odbyć się nawet w jeden dzień. Panele charakteryzują się wyższą trwałością niż siatki ogrodzeniowe, są odporne na korozję i występują w kilku wariantach kolorystycznych. Ogrodzenia kute charakteryzują się trwałością i wytrzymałością, a przy tym posiadają ogromny walor estetyczny. Ogrodzenia kute można łączyć zarówno z elementami drewnianymi jak i kamiennymi. Do budynków o nowoczesnym charakterze idealnie pasują ogrodzenia wykonane z profili stalowych.

Jeszcze kilka lat temu ogrodzenie wykonane z aluminium było dość rzadko spotykane, jednak w obecnej chwili aluminium zyskuje na popularności.

Różnice między ogrodzeniem stalowym a aluminiowym

Wygląd

Choć walory estetyczne to mocno subiektywne odczucie, warto wspomnieć, że oba rodzaje ogrodzeń cieszą się wyjątkowymi walorami wizualnymi. Płot kuty idealnie nadaje się do ogrodzenia budynków o tradycyjnym wyglądzie, natomiast ogrodzenia z profili ocynkowanych i aluminiowych świetnie komponują się z nowocześniejszymi budynkami. Panele ogrodzeniowe najczęściej stosowane są do grodzenia budynków użyteczności publicznej, jednak coraz chętniej sięgają po nie prywatni inwestorzy.

Konserwacja

Warto pamiętać, że jeśli odpowiednio nie zakonserwujemy ogrodzenia, nawet ocynkowana stal może ulec korozji. W odróżnieniu od stali aluminium nie wymaga prac konserwacyjnych. Aluminium nie koroduje, nie wymaga malowania ochronnego ani żadnych zabezpieczeń. Charakteryzuje się lekkością i trwałością, jednak warto nadmienić, że jest podatne na zabrudzenia, przez co wymaga regularnego czyszczenia.

Waga

Aluminium i stal różnią się w kwestii wagi dość znacząco. Stal jest ciężka, aluminium zaś stosunkowo lekkie, dlatego warto wziąć ten aspekt pod uwagę przy montażu i transporcie towaru.

Cena

Oba typy ogrodzeń nie należą do najtańszych rozwiązań. Stal charakteryzuje się wyższą wagą. Aluminium jest lżejsze i tańsze. Cena całości inwestycji jest zależna od wielu czynników – wysokości przęseł, zastosowania podmurówki oraz rodzaju bramy wjazdowej.

 

do góry
Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl