Zadzwonimy do Ciebie, aby ustalić koszt wysyłki i potwierdzić zamówienie.

Negocjacje cen możliwe przy zamówieniach powyżej 10 000 pln.

Stal ocynkowana - co to jest i jak powstaje?
Stal ocynkowana - co to jest i jak powstaje?

Stal ocynkowana - co to jest i jak powstaje?

Stal ocynkowana to rodzaj stali, która została pokryta tlenkiem cynku, aby zapobiec rdzewieniu. Jest ona często stosowana w projektach budowlanych, ponieważ jest mocniejsza niż inne metale, takie jak aluminium czy miedź. Powłoka z ocynku sprawia, że jest ona bardziej trwała, a także pomaga wytrzymać czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć. W tym artykule dowiemy się, jak powstaje stal ocynkowana i poznamy kilka przykładów jej różnych zastosowań w wielu gałęziach przemysłu!

 

Stal ocynkowana to stal, która została poddana procesowi chemicznemu, aby uchronić ją przed korozją. Stal zostaje pokryta warstwą tlenku cynku, ponieważ ten metal ochronny nie rdzewieje tak łatwo. Powłoka ta nadaje również stali bardziej trwałe, trudne do zarysowania wykończenie, które wiele osób uważa za atrakcyjne. W niezliczonych zastosowaniach morskich i przemysłowych, stal ocynkowana jest niezbędnym elementem produkcji.

 

Jak powstaje stal galwanizowana?

 

Stal galwanizowana powstaje poprzez zanurzenie stali w kąpieli z roztopionego cynku. Cynk następnie łączy się ze stalą i tworzy warstwę ochronną, która nie będzie rdzewieć.

Proces rozpoczyna się od oczyszczenia powierzchni metalu, który ma być ocynkowany. Następnie umieszcza się go w elektrycznie podgrzewanej kadzi zawierającej płynny cynk stopowy. Po przepuszczeniu prądu elektrycznego przez ten roztwór, staje się on stopiony i spływa na wierzch produktu. Po wyciągnięciu produktu spod tego cynkowego basenu, należy go wysuszyć przed przejściem do dodawania kolejnej warstwy roztopionego cynku (i tak dalej).

Ostatni etap polega na podgrzaniu ocynkowanego produktu tak, aby wszystkie jego cząsteczki ustawiły się prawidłowo - zapewnia to maksymalną siłę wiązań między żelazem/stalą a cynkiem (nie ma więc słabych punktów). Ten etap zapewnia również, że wszelki nadmiar wilgoci obecny w każdym z materiałów został wyeliminowany. Jeśli nie zostanie wyeliminowany na tym etapie, mogą wystąpić problemy później, gdy woda ostatecznie spróbuje przebić się przez te wiązania i spowodować problemy z korozją.

Galwanizacja to proces nakładania powłoki ochronnej na stal lub żelazo. Powłoka ta jest wykonana z cynku i służy do powstrzymania powstawania rdzy. Stal galwanizowana może być wykonana jako mocny materiał do instalacji wodno-kanalizacyjnej lub rurowej - taki, który jest odporny na korozję w kontakcie z wodą. Zostaje ona wykorzystywana do rur wodociągowych. Jedną z jej najlepszych cech w tym przypadku jest jej trwałość - będzie ona wytrzymywać lata przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji.

 

Zastosowania stali galwanizowanej

 

Stal galwanizowana jest popularnym rozwiązaniem w wielu zastosowaniach budowlanych i przemysłowych, a także w projektach morskich, zewnętrznych i innych. Jest trwała i łatwa w montażu. Stal galwanizowana jest odporna na korozję - nie rdzewieje ani nie ulega korozji pod wpływem wody i innych substancji chemicznych. To sprawia, że jest to idealny wybór dla przestrzeni zewnętrznych, takich jak tarasy lub pokłady, które będą narażone na działanie wilgoci lub innych trudnych elementów (takich jak sól w środowiskach morskich).

Stal ocynkowana jest również używana w wielu zastosowaniach przemysłowych, w tym w przemyśle budowlanym, ponieważ może wytrzymać wysokie temperatury przy niewielkim zużyciu w czasie; czyni to z niej idealny wybór materiału dla każdego, kto pracuje z dużymi maszynami generującymi ekstremalne ciepło, takimi jak spawacze lub pracownicy fabryki, którzy pracują z gorącymi piecami przez cały dzień.

Wiele firm budowlanych używa stali ocynkowanej do wszelkiego rodzaju projektów ze względu na jej trwałość i wytrzymałość. Gwoździe dachowe, które są chronione przez cienką warstwę cynku, są jednym z przykładów stali ocynkowanej, która została pokryta cynkiem, aby nie rdzewiała przed użyciem. Istnieje kilka innych rodzajów elementów, które są wykonane ze stali ocynkowanej, w tym między innymi części samochodowe, podpory budynków i belki fundamentowe dla domów, blachy, barierki ochronne na autostradach i poręcze na schodach.

 

Stal ocynkowana jest również przydatna w wielu innych dziedzinach, w tym:

 

Projekty budowlane. Stal galwanizowaną można znaleźć w wielu projektach budowlanych, ponieważ jest trwała, mocna i długowieczna. Niektóre przykłady obejmują barierki ochronne na autostradach, poręcze na schodach i blachę używaną do budowy budynków lub mostów.

Przemysł motoryzacyjny. Wiele części samochodowych jest wykonanych ze stali ocynkowanej, w tym rury wydechowe i tłumiki, które muszą wytrzymać ekstremalne temperatury bez rdzewienia z czasem, jak również koła i ramy, które są wykonane z cieńszych arkuszy metalu, więc nie zginają się łatwo po uderzeniu przez inny pojazd z dużą prędkością (częste zjawisko podczas wypadków).

 

Wniosek

 

Jedną rzeczą, którą należy pamiętać o stali ocynkowanej jest to, że nie jest ona substytutem zwykłej stali. Ma ona swoje specjalne właściwości, co sprawia, że jest świetna do pewnych zastosowań. Na przykład, istnieją miejsca, w których nie można używać stali ocynkowanej, ponieważ temperatura lub poziom wilgotności mogą spowodować przedwczesne złuszczanie się powłoki cynkowej na metalu.

do góry
Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl